Magazín 1 díl - Akné

14. dubna 2012 v 17:53 | LunaQ |  Magazín
Určitě to taky znáš. Ráno se probudíš a při pohledu do zrcadla se zděsíš, cože to máš na obličeji? Jeden pupínek, další a další. Kde se to vlastně bere a jak se s akné vypořádat? To se dozvíš v celém článku

V první řadě je dobré si uvědomit, že akné není žádná infekce. Takže máš-li akné, nemusíš se kvůli tomu vyhýbat spolužákům, protože je určitě nenakazíš. Je to jen kožní onemocnění, které vzniklo zanícením vývodů mazových žláz. Pokud si budeš pupínky škrábat nebo neodborně mačkat, můžeš si akné rozšířit.
Pro toto onemocnění kůže je charakteristický vznik v období puberty, tzn. mezi 13 - 20 lety. Není ale nic zvláštního, když se akné objevuje u lidí starších 20 let. Může to totiž být důsledkem hormonální poruchy, poruchy příjmu potravy, léků nebo antikoncepcí. Samozřejmě, že příčin může být daleko víc.
Toto kožní onemocnění se objevuje díky působení několik faktorů, jako je tvorba mazu, působení bakterií, ale i dědičností atd. Vlastně lze říci, že se o nevzhlednou kůži starají mužské hormony androgeny. V každém živém organismu se vyskytují jak ženské, tak mužské hormony, ale každý je jiný a proto i každý má jinak velké množství těch či oněch hormonů. U ženy se může akné zhoršovat v závislosti na jejím menstruačním cyklu. Nenech se zmást tím, že se akné vyskytuje jen na obličeji. Vytváří se na místech, kde má člověk velké množství mazových žláz, tedy i na hrudníku a zádech.
První pomocí, když se objeví akné, je určitě léčebná kosmetika. V dnešní době je na trhu spoustu kosmetiky určené k léčbě akné. Většinou tyto řady obsahují čistící tonika, pleťová mléka a protizánětlivé krémy, které mají hydratační a tím i zklidňující účinky. V lékárnách jsou k dostání také matující krémy. Než se však do jakékoli léčby pustíš sama, měla bys navštívit kožního lékaře. Jak už je uvedeno výše, každý jsme jiný. Proto, co zabírá spolužačkám, nemusí zabírat tobě.
Je však důležité vědět, že to, jak vypadá kůže, ať zdravá či nemocná, je odraz celkového stavu vnitřních orgánů. Takže máš-li akné, je třeba se začít léčit jak zevně, tak vnitřně. Zaměř se na svůj jídelníček - co obsahuje? Třeba je jídlo jen příliš kořeněné. Je všeobecně známo, že oblíbené dochucovadlo, pepř, způsobuje "osypání" obličeje a zad. Stejným způsobem jsou nevhodné pomeranče, kravské mléko, dokonce i chleba. Co však určitě pomůže, jsou ořechy, které obsahují pro pleť nepostradatelný zinek, sója, zelenina, ovoce, luštěniny a ryby. Hojení kůže můžete obohatit o komplex vitamínů E, C, A a B. Lecithin je taktéž velice prospěšný tělu, neboť čistí krev.
A to nejdůležitější na závěr. Vyplň svůj život radostí a dobrou náladou! Jedině tak máš šanci tento mnohdy zdlouhavý boj vyhrát!
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama